Skip links
SEO'ya Yeni Başlayanların Zamanlarını Odaklayabilecekleri 3 Yer

SEO’ya Yeni Başlayanların Zamanlarını Odaklayabilecekleri 3 Yer

SEO'ya Yeni Başlayanların Zamanlarını Odaklayabilecekleri 3 Yer

Gelişmiş SEO becerileri geliştirmek , uzun yıllar boyunca önemli bir eğitim ve uygulama gerektirir. Ve bundan sonra, SEO uzmanları bile şaşkına döner ve bir sorunu çözmenin en iyi yolunu düşünmeli ve durmalıdır.

Tüm bunları, Google’ın algoritmalarının günde birkaç kez değişebileceği gerçeğiyle birleştirin ve bir veya iki kitap okuyarak SEO’da ustalaşamayacağınızı göreceksiniz. Emek vermeniz gerekiyor.

Bir İnternet pazarlama uzmanı olmanın gerektirdiği zaman taahhüdü göz önüne alındığında, hiç kimse SEO tarafından biraz korkutulduğu için yeni başlayanları suçlamamalıdır.

SEO uygulamalarında uzmanlık zamanla birikir. Bu, kolaylaşmayan karmaşık şeyler.

SEO'ya Yeni Başlayanların Zamanlarını Odaklayabilecekleri 3 Yer

Ancak aynı zamanda durup şu ana kadar söylediğim her şeyi düşünmeye değer.

Dışarıda yeni başlayanlar için SEO muhtemelen düşündüğünüz kadar karmaşıktır ve daha fazlasıdır.

Ancak SEO alanında nasıl performans gösterdiğiniz, ona karşı tutumunuz ve doğru olanı yapma kararlılığınız gibi birçok faktöre bağlıdır.

20 yıldan fazla bir süredir dijital pazarlamanın içindeyim, bu nedenle SEO artık benim için ikinci doğa. Ama aynı zamanda SEO öğrenmeye ve güncel kalmaya da zaman ayırdım.

Demek istediğim şu: Ben bile SEO ile bir yerden başlamak zorunda kaldım ve ben yapabiliyorsam herkes yapabilir.

İşte zamanla zanaattaki becerilerinizi geliştirirken dikkat etmenizi önerdiğim üç SEO alanı. Bu liste ayrıntılı değildir.

Yeni başlayan biriyseniz, etkili bir içerik pazarlama stratejisi geliştirmek, Yoast SEO eklentisi gibi DIY araçlarından yararlanmak ve endüstrinin denenmiş ve gerçek en iyi uygulamalarını öğrenmek gibi herhangi bir sayıda SEO departmanına odaklanabilirsiniz.

Ancak aşağıdakiler, yeni başlayanların şimdi incelemesi tavsiye edilen üç temel SEO alanıdır.

İçindekiler

1. RankBrain İnsan Gibi Düşünür

RankBrain  , arama sonuçlarını kullanıcı sorgularıyla eşleştirmek için makine öğrenimini kullanan Google algoritmasının bir parçasıdır. Ama bu tanımda göründüğünden daha fazlası var.

Deneyimli dijital pazarlamacılar, RankBrain’in sorguları web sayfalarıyla doğrudan “eşleştirmediğini” bilirler.

Kullanıcı amacını belirlemek için kelimenin tam anlamıyla arama verilerini kullanır ve ardından arama sonuçlarını, arama yapan kişinin belirtilmemiş amaçlarıyla eşleştirir.

Yeni başlayan SEO uzmanı için bu ne anlama geliyor?

Basit bir ifadeyle, Google’ın, arama yapanların aradıklarının anlamını anlayacak kadar zeki olduğu ve bu anlambilime dayalı olarak en alakalı sonuçları sunacağı anlamına gelir.

Örneğin, Google’da “sonbahar hoodies” aramanız birçok anlama gelebilir. Büyük olasılıkla bir tane satın almak istiyorsunuz, ancak SEMrush’ın konu araştırma aracındaki kartlara bir göz atın.

“Sonbahar kapüşonluları” aramalarının “grafik kapüşonlular”, “benzersiz kapüşonlular” ve “kadın kapüşonlular” ile ilgili sonuçlar arıyor olabileceğini gösterir.

“Grafik” veya “benzersiz” bir şey aramadınız, ancak Google, sizinle alakalı olacağını düşündüğü sonuçları sunmak için geçmiş arama verilerini kullandı.

Bu, RankBrain’in muhtemelen beğeneceğiniz sonuçları size göstermek için kelime vektörlerini kullanmasına bir örnek. İnsan semantiğini düşünün.

Kawhi Leonard’ın top atmasına atıfta bulunursam, bir basketbolcu olarak yeteneğinden bahsediyorum, topa mermi atmasından değil.

Gerçek arama sorguları etrafında oluşturulmuş mükemmel içerik yazmak için Google’ın semantik bilgisini kullanabilirsiniz. Temel olarak, bir insan gibi düşünebilirseniz, SEO’yu anlayabilirsiniz.

Dışarıdaki yeni başlayanlar için, belki bu beklediğinizden daha karmaşıktı, ancak SEO’nun doğrudan arama motorlarıyla nasıl etkileşime girdiğini araştırmaya başlamak için iyi bir yer.

2. Sizi Arayan İnsanları Arıyorsunuz

Bu gönderideki amacım, oradaki tüm yeni başlayanlar için SEO’yu temellerine indirgemek, ancak endüstrinin ana ilkelerini hatırlamanın, SEO ile ilgili daha karmaşık görevlerde size rehberlik etmesine yardımcı olacağını düşünüyorum.

Bir SSL sertifikası yüklemenin meta etiketleri optimize etmek , kaliteli H1’ler ve H2’ler yazmak ve yapılandırılmış veri işaretlemelerini uygulamakla ne ilgisi var ?

Her şey bir şekilde sizi arayan müşterileri bulmakla ilgili. SEO’nun anlamı budur. Siz ve müşterileriniz birbirinizi arıyorsunuz ve SEO onlara rehberlik edecek ekmek kırıntılarını size bırakıyor.

Bir SSL sertifikası , web sitenize gelen ziyaretçilere sizinle paylaştıkları kişisel bilgilerin şifrelendiğini söyler.

Sertifikanın varlığı, sayfanın URL’sinde “http” yerine “https” olarak görüntülenir. Kullanıcıların bir “https” sitesiyle veri paylaşma olasılığı daha yüksektir.

Bu arada, meta etiketler ve H1’ler ve H2’ler açıkça hem Google’a hem de kullanıcılara bir sayfanın ne hakkında olduğunu söyler. Buraya yerleştirdiğiniz bilgiler ne kadar popüler ve alakalı olursa, sayfanızın sıralaması o kadar yüksek olur.

Ve yapılandırılmış veriler, SERP’lerdeki sonucunuza zengin snippet’ler ekler.

Yapılandırılmış veriler, yalnızca mağazanızın ürün URL’sini ve meta bilgilerini göstermek yerine, kullanıcıların yıldızlı yorumları, fiyatları, resimleri, kalorileri ve yemek tariflerinde pişirme sürelerini ve çok daha fazlasını görmelerine olanak tanır.

Zengin snippet’lere sahip sonuçlar daha iyi görünür ve arama yapanlara sorguları için daha alakalı bilgiler sunar. Daha fazla organik tıklama alma olasılıkları yüksektir.

Ve tüm bunları iyi yapmak biraz zaman alabilirken, bir SEO acemi bile muhtemelen hepsinin aynı amaca yönelik çalıştığını fark edecektir: müşterilerin işletmeleri bulmasına yardımcı olmak.

Bu yüzden teknik SEO ile uğraşmayın. Hepsi bir amaç için birleştirilmiştir ve bu, düzenli kalmanıza yardımcı olmalıdır.

3. SEO Otoritesi İnsan Otoritesi ile Aynıdır

İnsan toplumunda otoriteye sahip olmanın ne anlama geldiğini düşünün. Yetki sahibi bir kişi veya grup, başkalarını etkileme ve karar verme gücüne sahiptir.

İlk başta düşünmek garip gelebilir, ancak aynı şey siber uzayda da geçerlidir: web sitelerinin otoritesi vardır ve tıpkı toplumda olduğu gibi, sitenizin diğerleri üzerindeki etkisine dayanır.

Her zaman değil, ancak kendi alanlarında otorite olan insanlar, diğerlerinden daha fazla duyulmaya ve güvenilmeye eğilimlidir.

Benzer şekilde, Google daha fazla yetkiye sahip web sitelerine güvenir ve bu gerçeği belirli web sitelerini diğerlerine göre sıralamak için kullanır.

Daha yüksek yetkiye sahip bir web sitesi, bir şirketteki en yüksek rütbeli memur gibidir. İnsanlar dikkat etme eğilimindedir çünkü yetkililer saygılarını kazanmıştır.

Peki, web siteleri yetkilerini nasıl artırır? Birçok yolu var.

Bunlardan biri, diğer sitelerden sitenize gelen bağlantılar kazanmaktır. Bağlantı kazanmak çeşitli şekillerde olabilir, ancak en temel yol, site sahibine sitenize bağlantı vermenin karşılıklı yararınıza olduğunu göstermektir.

Zaten hedef sitedeki içerikle doğrudan ilgili bir misafir gönderisi yazın. İçeriğinizin iyi araştırılmış ve yetkili olduğundan emin olun.

Ancak bunu yaparak web siteniz olmasını istediğiniz otorite haline gelebilir. Web siteniz zaten kaliteliyse ve backlink için yazdığınız içerik özgün ve kullanışlıysa, o bağlantıyı kazanabilirsiniz.

Kaliteli web sitelerinden yeterince bağlantı oluşturun ve otoritenizi yavaş yavaş artıracaksınız.

Ayrıca, web sitenizin dahili bağlantısını optimize ederek otoriteyi artırabilirsiniz. Bağlantı metninin içeriğinizde doğal olarak aktığından ve insanların şu anda okudukları ile gerçekten alakalı sayfalara bağlantı verdiğinden emin olun.

Ayrıca, yetkili, yüksek trafiğe sahip sayfalarınızın daha düşük trafiğe sahip sayfalara bağlanmasını sağlayarak sitenizin geri kalanına yardımcı olabilirsiniz. Bu, SEO stratejinizin diğer yönlerini etkilemek için kazandığınız yetkiyi kullanmanın bir örneğidir.

Özet

Gerçekten düşündüğünüzde, SEO’da otorite kazanma kavramı, hayatta kazanmaktan çok farklı değildir. Size neyin daha fazla yetki kazandıracağını bilmek sağduyudur, ancak aslında bunu yapmak emek ister.

Bu yazıda rastlamak istediğim külçe buydu. Evet, SEO öğrenmek her zaman zaman ve çaba gerektirir ve bunu yapmakta zorlanabilirsiniz.

Ama neyin peşinde olduğunu biliyorsan, bu savaşın yarısıdır. Ve bazen zor olsa da, zaman ayırmak şüphesiz zamanla artan başarıyı sağlayacaktır.

Leave a comment